Trump’ın ‘başkanlık seçimi’ davası ertelendi: ‘Henüz karar verilmedi’

ABD’nin eski başkanı ve Cumhuriyetçi Parti’nin başkan aday adayı Donald Trump hakkında ‘2020 yılındaki başkanlık seçim sonuçlarına müdahale etme girişiminde bulunduğu’ suçlamasıyla açılana davanın görüleceği duruşma ertelendi.

AA’nın aktardığına göre, davaya bakan hakim Tanya Chutkan, davanın ertelendiğini duyurdu. Chutkan, 4 Mart’ta başlaması planlanan duruşmanın ‘başkanlık makamının dokunulmazlığına ilişkin süregelen itirazlar ve eski başkanın kovuşturmadan muaf olup olmadığı konusunda henüz karar verilmemesi’ nedeniyle ertelendiğini belirtti.

İKİ DAVADA DAHA HAKİM KARŞISINA ÇIKACAK

Eski başkan Trump, 1 Ağustos 2023’te Washington DC Bölge Mahkemesi’ne sunulan 45 sayfalık iddianamede 2020 başkanlık seçimlerine müdahale etmekle suçlanmıştı.

2020 başkanlık seçim sonuçlarını kendi lehine değiştirme girişimine ilişkin yürütülen ‘6 Ocak Kongre baskını’ soruşturmaları kapsamında hazırlanan iddianamede Donald Trump’a dört suçlama yöneltilmişti. Eski başkan Trump’a getirilen suçlamalar, ‘ABD’yi yanıltmak için komplo kurma’, ‘resmi soruşturmayı engellemek için komplo kurma’, ‘resmi soruşturmayı engellemeye teşebbüs’ ve ‘seçmenlerin anayasal haklarını kullanmalarını engellemek için komplo kurma’ iddialarını içeriyordu.

Yapılacak başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti’nin adayı olması beklenen Donald Trump, hakkında açılan diğer davalar için, 2016 seçim kampanyası sırasında bir kadına ‘sus payı’ ödemekle ilgili suçlamalar nedeniyle 25 Mart 2024 tarihinde New York’ta, devlete ait gizli belgeleri Mar-a-Lago’daki malikanesinde saklamakla ilgili dava için ise 14 ve 20 Mayıs tarihlerinde Florida’da hakim karşısına çıkacak.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir