Önce Reisi ardından Putin geliyor! Kritik zirveler Ankara’da

  • Haber7

İran’ın Kirman kentinde yaşanan patlama sebebi ile daha önce ertelenen İbrahim Reisi’nin Ankara ziyareti 24 Ocak’ta gerçekleşecek. Türkiye – İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin 8’inci toplantısının gerçekleşmesi beklenen görüşmede ticaret, ekonomi, kültür ve bilim gibi ayrı ayrı konularda yaklaşık 10 anlaşma yapılacağı öğrenildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İbrahim Reisi ile görüştükten sonra ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i Ankara’da kabul edecek. TÜRKİYE – İRAN YÜKSEK DÜZEYLİ İŞBİRLİĞİ KONSEYİ

Türkiye – İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi birinci toplantısı 9 Haziran 2014 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilmişti. Toplantıya, dönemin Başbakan’ı Recep Tayyip Erdoğan ile dönemin İran Cumhurbaşkanı Dr. Hasan Ruhani başkanlık etmişlerdi.

Toplantı bitiminde yayımlanan ortak bildiride iki ülkenin ilişkilerini uluslararası hukuk ve karşılıklı çıkarlara dayalı iyi komşuluk ilişkileri temelinde, ortak ilgi alanlarında güçlendirmeye hazır olduklarının altı çizilmişti. Ayrıca, iki ülkenin bölgelerindeki halkların refah düzeyini ileri taşıyacak ve bölgesel istikrarın geliştirilmesine katkıda bulunacak olan ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesinin önemine vurguda bulundukları kaydedilmişti.

İbrahim Reisi’nin 24 Ocak’ta gerçekleştirmesi planlanan Ankara ziyareti ile birlikte, Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi toplantısının 8’incisi düzenlenmiş olacak.REİSİ’DEN SONRA PUTİN GELİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yoğun diplomasi programında İran lideri İbrahim Reisi’den sonra  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesi bekleniyor. Gazze’de yaşanan sıkıntıların ve Rusya-Ukrayna savaşında yaşanan gelişmelerin görüşüleceği toplantıda Kızıldeniz’deki gelişmelerinde masaya yatırılacağı konuşuluyor.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir