Nobel cezaevine gitti… 20 yıl sonra bir ilk

Norveç Nobel Komitesinden yapılan açıklamada, ödülün, Muhammedi’nin İran’da “baskı altındaki kadınlar için gösterdiği mücadele dolayısıyla” verildiği bildirildi.

Muhammedi, ödüle layık görülen 19’uncu kadın ve 2003 yılında ödülü kazanan insan hakları aktivisti Şirin İbadi’den sonra ikinci İranlı kadın oldu.

Açıklamada, ödülü kazanan Muhammedi’nin “herkes için insan hakları ve özgürlükleri teşvik etme mücadelesinde” bulunduğu vurgulandı.

Muhammedi’nin “cesur insan hakları mücadelesinin muazzam bedeller” getirdiğine işaret edilerek, İran’da 13 kez gözaltına alındığı, hakkında 5 mahkumiyet kararının verildiği ve 31 yıla mahkum edildiği kaydedildi.

Nobel Barış Ödülü, diğer Nobel ödüllerinden farklı olarak Norveç’te veriliyor. Oslo’da ödülü açıklayan Norveç Nobel Komitesi Başkanı Berit Reiss-Andersen, “Onun cesur mücadelesi çok büyük kişisel bedellere mal oldu. Rejim onu 13 kez tutukladı, beş kez mahkum etti ve toplam 31 yıl hapis ve 154 kırbaç cezasına çarptırdı.” dedi.

Reiss-Andersen, ödülün Muhammedi’nin lideri olduğu hareketin çalışmalarını teşvik etmesini umduğunu da sözlerine ekledi.

1979 İslam Devrimi’nden bu yana İran”daki rejime karşı en yoğun protesto hareketlerinden birini ateşleyen olaylarda rejimin şiddetli müdahalesi sonucu 500’den fazla kişi öldürüldü, 22 binden fazla kişi de tutuklandı.

PROTESTOLARDAN BERİ HAPİSTE

Muhammedi, 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin İran ahlak polisi tarafından gözaltına hayatını kaybetmesi üzerine ülke çapında düzenlenen son protestolar nedeniyle parmaklıklar arkasında.

Siyasi suçluların tutulduğu Evin cezaevinden The New York Times için bir görüş yazısı kaleme alan Muhammedi, “Hükümetin anlamadığı şey, ne kadar çoğumuzu hapsederlerse o kadar güçlendiğimizdir.” ifadelerini kullandı.

Muhammedi hapse atılmadan önce İran’da yasaklı olan İnsan Hakları Savunucuları Merkezi’nin başkan yardımcısı olarak merkezi kuran İbadi’ye yakın bir isim olarak biliniyor.

Mesleği mühendis olan Mohammadi 2018 yılında 2018 Andrei Sakharov Ödülü’ne layık görülmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir