Doğru mu yanlış mı: Patlıcan böbreklere zararlı mıdır?

Patlıcan büyüme sırasında solanin biriktirme eğilimindedir: Sebze ne kadar olgunlaşırsa kabuğunda o kadar fazla zehir bulunur. Yumuşak, olgunlaşmış meyvelerde daha fazla solanin bulunur. Bu nedenle elastik ve genç patlıcanları seçmek gerekir. Patlıcan posası ayrıca vücutta oksalik asit miktarının artmasını tetikleyen ve böbrek taşlarına neden olabilecek zararlı maddeler de içerir.

Patlıcandan ciddi şekilde zehirlenmek mümkün değildir – sadece hafif zehirlenme mümkündür: ishal, baş ağrısı, ateş ve mide bulantısı ile. Ancak bunun için bile birkaç kilo olgunlaşmış patlıcanı yutmanız gerekecek. Ve öldürücü bir doza tamamen ulaşılamaz.

Doktorlar kolit, kolesistit, böbrek taşı, akut artrit, düşük demir düzeyi veya alerjisi olan hastaların patlıcan yemekten kaçınmasını öneriyor. Sonuçta patlıcan gibi popüler bir yaz sebzesinin vücut için mutlak fayda kaynağı olduğu düşünülüyor. Yaz ortasında olgunlaşan bu sebze vitaminler, antioksidanlar ve antiinflamatuar bileşiklerle doludur. Bu nedenle patlıcanlar, sadece özel ve baharatlı tadı nedeniyle değil, yaz ziyafetlerinin de sık sık misafiri oluyor.

Aynı zamanda doktorlar, bazı kişilerin tüketimine uygun olmadıklarına dikkat çekiyor; öncelikle sık kronik hastalıklara yakalananların düşünmesi gerekiyor. Pek çok tuz ve oksalat – oksalik asit esterleri içerirler. Böbrek hastalığı olan kişilerde oksalatlar birikebilir ve bu da ürolitiazis gelişimini tetikler.

Patlıcandan uzak durması gereken diğer bir grup insan ise gastrit ve mide ülseri olan kişilerdir çünkü bu sebze mide zarına zarar verecek olan hidroklorik asit salgısını artırabilir.

Aynı zamanda herhangi bir kontrendikasyon yoksa patlıcan yemenin elbette faydaları vardır. Böylece uzmanlara göre bu yaz sebzesinin koyu mor rengini belirleyen antosiyanin pigmentleri, kolesterolü düşürüyor, antiseptik ve antiinflamatuar özelliklere sahip oluyor. Kabuğun içerdiği nasunin pigmenti vücudu oksidatif stresten ve hücre hasarından korur – bu nedenle herhangi bir kontrendikasyon yoksa beslenme uzmanları patlıcan pişirirken kabuğun çıkarılmasını önermezler.

Nasunin hipertansiyon riskini ve ateroskleroz gelişimini azaltır , kan basıncını düşürür ve kan damarlarının duvarlarını daha elastik hale getirir.

Fazla demirin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Demir, kanda oksijenin taşınması, bağışıklığın ve kollajen sentezinin desteklenmesi için gerekli olan besinlerin önemli bir parçası olmasına rağmen çok fazla tüketilmesi önerilmez.

Ayrıca Avrupalı ​​bilim adamlarının yaptığı araştırmalar, patlıcanın antioksidan içeriği nedeniyle bu meyvelerin kalp-damar hastalıkları riskini azaltmaya yardımcı olduğunu gösteriyor.

Patlıcanın içerdiği klorojenik asit, vücuda anti-tümör, antioksidan, antiviral ve antimikrobiyal ve ayrıca hipoglisemik süreçlerde yardımcı olur.

Patlıcan ayrıca karoten, B vitaminleri, fosfor, kalsiyum, demir, potasyum ve folik asit içerir. Son olarak, normal sindirim için gerekli olan lif bakımından zengindirler ve kalorileri azdır – 100 gramda yalnızca 25 kcal.

Dikkat! Makale yalnızca bilgi amaçlıdır. Kendi kendinize ilaç vermeyin ve daima bir tıp uzmanına başvurun!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir