Bruce Willis’in eşi kitap yazıyor… Demansla mücadelesini anlatıyor

2022’de afazi ve demans teşhisiyle hayranlarını yasa boğan Bruce Willis, hastalıkla mücadelesine ailesinin desteğiyle devam ediyor. Bu süreçte sık sık hastalık hakkında toplumu bilinçlendirmek ve hasta yakınlarına manevi olarak destek olmak için Willis’in eşi Emma Heming Willis de yaşadıklarını sosyal medya aracılığıyla paylaşıyordu.

Heming Willis, bu yolculuğunu artık kitap haline getiriyor. 2025’te yayımlanması planlanan kitabını açıklayan Emma Heming Willis, kocasına teşhis konulduktan sonra neredeyse hiçbir kaynağa veya desteğe sahip olmadığını belirtiyor.

Open Field isimli yayınevi tarafından 2025’te yayınlanacak olan kitabın, sevdikleri birine demans teşhisi konulduğunda destek arayanlar için düşünceli ve ilham verici bir rehber olmasını amaçlıyor.

Heming Willis verdiği röportajda şunları söylüyor: “Birçok kişi için bu hastalıkla ilk temas doktorlarının muayenehanesinde oluyor. Bu bilginin doktordan hastaya ve sevilen kişiye nasıl aktarıldığının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Kaynakların ve bilgilerin kolayca ulaşılabilir olması zorunlu. Tecrübelerimden ve konuştuğum diğer bakım partnerlerinden biliyorum; hikayelerimiz ne yazık ki benzer. O ofisten neredeyse hiçbir kaynak veya destek olmadan ve telaffuz edemediğim bir teşhisle ayrıldık.”

Willis’in durumu ilk olarak Mart 2022’de, ailesinin, dil veya konuşma güçlüğüne neden olan bir hastalık olan afazi nedeniyle oyunculuktan emekli olacağını duyurmasıyla kamuoyuna duyuruldu. Bir yıl sonra da kendisine resmi olarak frontotemporal demans (FTD) teşhisi konulduğu açıklandı. Ulusal Yaşlanma Enstitüsü’ne göre FTD’nin belirtileri arasında duygusal sorunlar, iletişim sorunları, yürüme güçlüğü ve çalışma güçlüğü yer alıyor.

Teşhis kamuoyuna açıklandığında, Willis ile çalışan oyuncular ve yönetmenler, Willis’in diyalogları hatırlamakta zorlandığını, satırların daha kısa olması için yeniden yazılmasına ihtiyaç duyduğunu, çevresiyle ilgili kafa karışıklıkları yaşadığını ve hatta yıllardır onun bilişsel durumuyla ilgili endişelerini sessizce dile getirdiklerini açıkladılar.

Heming Willis, kitabının bakım ortaklarına, özellikle de bu hayat değiştiren haberi yeni almış olan yeni bakım ortaklarına yardımcı olacağını umduğunu söyledi: “Yalnız olmadıklarını ve destek, hatta umut olduğunu bilmeliler.”

Heming Willis ve Bruce Willis 2009’da evlendiler, çiftin iki de kızları var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir