Boşu Boşuna Çöpe Atmışız… Değerlendirmenin Bu Kadar Yolu Olduğunu Bilseydiniz Kesinlikle Kıyamazdınız

İşte kahve telvesini değerlendirmenin birbirinden farklı ve mantıklı yolları:

Ellerinizi Ovalayın

Kahve telvesi soğan veya sarımsak gibi güçlü kokuları etkisiz hale getirebilir. Doğradıktan sonra ellerinizi ve kesme tahtasını kahve telvesi ile ovalayın; güçlü koku kaybolacaktır. Kokan ayakkabılarınız, rahatsız edici buzdolabı kokularınız veya dumanlı bir odanız olsa bile, biraz kahve telvesi bir gecede harikalar yaratabilir.

Mobilyaların Çiziklerini Kapatabilir, Boyama İşinde Kullanabilirsiniz

Beyaz bir gömlek veya tişörtün üzerine kahve damlatan herkes, bunun kötü bir sonucu olduğunu bilir. Ancak bu özellikten şöyle yararlanabilirsiniz: Kahve telvesi ile kumaşları, kağıtları boyayabilirsiniz.

Kahve telvesini bir miktar ılık suda eriterek boyamaya başlayabilirsiniz.

Renklendirme efekti koyu renkli ahşap mobilyalardaki çizikler için de kullanılabilir. Bir miktar nemli kahve telvesini kulak çubuğuna koyun ve çizik üzerine yayın. Kahve telveleri çatlaklara yerleşir ve kahve yağları ile bunları kapatır.

Tava, Tencere ve Izgara Teli Parlatmada Kullanın

Geçen akşamdan kalma kabuklu kalıntılar varsa ızgara ızgarasını temizlemek için sünger üzerine biraz kahve telvesi de kullanılabilir. Aynı durum metal tava ve tencereler için de geçerlidir.

Saçlarınıza Sürün

Parlak saçlar için kahve telvesini saçınıza sürün, 10 dakika bekletin ve ardından kokudan kurtulmak için iyice yıkayın.

Gübre Olarak Kullanın

Kahve telvesi, potasyum, fosfor ve nitrojen gibi bileşenler sayesinde salatalık, domates ve kabak gibi bitki gübresi olarak da kullanılmaya uygundur. Ancak fidelerde kullanılması tavsiye edilmez. Geriye kalan ürün aynı zamanda komposttaki çürümeyi hızlandırmaya da uygundur.

Karıncaları Uzaklaştırmada Kullanın

Bitkilerinizi karıncalardan ve salyangozlardan korumak istiyorsanız, saksının etrafına kahve telvesinden bir tür “duvar” örebilirsiniz; bu, zararlıları uzak tutacaktır. Yaban arıları ve sivrisinekler kahve telvesine benzer alerjik reaksiyonlara sahiptir. Bunu yapmak için bir fırın tepsisinde kurutulmalı ve ardından ateşe verilmelidir. Kedilerin bahçelerini özel tuvalet olarak kullanmasını engellemek istiyorsanız kahve telvesi de kullanabilirsiniz.

Dumanı Bağlayıcı Görev Görür

Şöminedeki hafif nemli kahve telvesi bir tür toz toplayıcı görevi görebilir. Bu, külü bağlar, dumanı çok yoğun bir şekilde solumamanız anlamına gelir.

Buzdolabı ve Ayakkabılık Kokusu Gidermede Kullanın

Kahve telvesi, kötü kokuları emme yeteneğine sahiptir. Özellikle buzdolabı, ayakkabılık kokusunu gidermek için kullanabilirsiniz. Kahve telvesini bir kapta bırakarak veya kokulu bölgelere yerleştirerek kötü kokuların emilmesine yardımcı olabilirsiniz.

Kahve Telvesi İyi Bir Sinek Kovucudur

Kahve telvesinin hoş olmayan sinekler ve böcekler için bir kovucu olarak kullanılabileceği iddia edilmektedir. Telvesini bir kapta yakarak veya böceklerin istenmeyen bölgelerden uzak durmalarını sağlamak için kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir