3 Sanık da Beraat Etti: Hakkari’deki Cinsel Saldırı Davası Sonuçlandı

Hakkari’de 7 yıl önce üç kişinin tecavüzüne uğradığını iddia eden Esra Yücel, sanıkların 8 ay sonra serbest kalması sonrasında kendi canına kıymıştı. Bugün görülen davanın karar duruşmasında, 42 yıl hapis cezasıyla yargılanan 3 kuzen beraat etti.

Esra Yücel isimli 11 yaşında kız çocuğu, 2016 yılında Hakkari’nin Şemdinli ilçesi Oğlaklı köyünde 3 kişinin tecavüzüne uğramıştı. Tecavüzü görüntüye alan 3 kuzen, talihsiz kız çocuğunu görüntüleri yaymakla tehdit ederek susmasını sağlamıştı.

Gazete Duvar’dan Evrim Deniz’in haberine göre; daha sonra failler tarafından uçurumdan atılan Esra Yücel, bir sonraki gün köylüler tarafından bulunarak hastaneye kaldırıldı. Kaldırıldığı hastanede alınan ilk ifadesinde istismarı anlatan Yücel, yaklaşık bir ay sonra verdiği savcılık ifadesinde sanıkların isimlerini de beyan etti.

Çocuğun ifadesi doğrultusunda üç zanlı, ‘çocuğun nitelikli cinsel istismarı ve cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi. 8 aylık tutukluluklarının ardından DNA testleri, HTS ve PTS kayıtlarına ve çocuğun beyanlarına rağmen, ‘somut delil yok’ gerekçesiyle sanıklar hakkında tahliye kararı verildi. Sanıkların serbest bırakılmasının ardından Esra Yücel, 2017’nin şubat ayında yaşamına son verdi.

Bugün saat 14.50’de gecikmeli olarak başlayan karar duruşmasına Türkiye’nin çeşitli illerinden avukatlar ve kadın kurumları katılım sağladı. Şemdinli Adliyesi’nden SEGBİS aracılığı ile bağlanması beklenen sanıklar duruşmaya katılmazken, avukatları hazır bulundu. Sanıkların avukatı AK Parti Hakkari İl başkanı Zeydin Kaya ise 5 Eylül de müdafilikten çekilmişti.

Duruşmadan önce ölümle tehdit edilen Esra Yücel’in ağabeyi Ömer Yücel’in duruşmaya müşteki olarak katılımı heyet tarafından reddedilmesinin ardından Ömer Yücel’in duruşma salonundan polis eşliğinde çıkarıldı. Olayların ardından avukatlar duruşma salonunu terk etti. Mahkeme salonundan dışarı çıkan avukatlar kendi aralarında ortak bir karar almaya çalışırken mahkeme heyeti karar aldı.

Müzakerelerden sonuç çıkmayınca mağdur vekili ve tüm avukatlar duruşmaya katılmama kararı aldı. Salonda avukatlar olmadan karar veren mahkeme heyeti, ‘Çocuğun nitelikli cinsel istismarı ve cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlamasıyla yargılanan ve 8 ay sonra serbest bırakılan sanıklar 42’şer yılla yargılanan Veysi, Zahir ve Nihat Yılmaz adlı kuzenler hakkında beraat kararı verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir