100 yılda bir görülen büyük sel felaketleri, yıllık felaketler haline gelebilir

İklim değişikliği, dünyamızın kaderini çok ciddi bir şekilde etkilemeye devam edebilir. Antik buz sahanlıklarının erimesi ve deniz seviyesinin yükselmesi ihtimalinden, her yıl atmosferi sera gazlarıyla boğduğumuz gerçeğine kadar pek çok farklı etki bulunuyor. Yeni bir çalışma da, asırlık yıkıcı sellerin 2050’den itibaren her yıl meydana gelme olasılığının yüzde 1’e yükseleceğini iddia ediyor.

Yeni çalışma, karbondioksit emisyonlarının 2040 yılına kadar zirveye ulaşabileceğini öne sürüyor. Çalışma, bu gerçekleşirse dünya çapındaki bölgelerin ortalama olarak her dokuz ila on beş yılda bir korkunç ve yıkıcı asırlık seller yaşamaya başlayabileceğini iddia ediyor. Tarihi verilere dayalı olan bu sel türlerinin her yıl gerçekleşme ihtimalinin yüzde bir olduğu söyleniyor.

Amerikan Jeofizik Birliği (AGU), asırlık sellerin aynı bölgeyi birkaç yıl üst üste vurabileceğini de söylüyor.

Earth’s Future’da yer alan yeni çalışmanın yazarlarından biri olan, Alabama Üniversitesi’nde inşaat mühendisi ve profesör olan Hamed Moftakhari tarafından açıklanana göre “Ortalama olarak her yüz yılda bir aşılmasını beklediğimiz eşik, daha sıcak bir iklimde artık 100 yıllık olaylar olarak kabul edilmeyecek kadar çok daha sık aşılacak.”

Çalışma, dünya çapındaki kıyı topluluklarının ölümcül ve yıkıcı asırlık sellere daha sık maruz kalmasına neden olabilecek yükselen deniz seviyelerinin olasılığını tartışıyor. Araştırmacılar, bu aşırı sellerin fırtınalar nedeniyle iç kısımlara itilen sulardan da kaynaklanabileceğini belirtiyor.

Ancak belki de en önemlisi, bu çalışma son birkaç on yılda gördüğümüz yükselen deniz seviyelerinin bu 100 yıllık sellere nasıl sebep olabileceğine odaklanıyor. Sebebi ne olursa olsun, yıkıcı sel baskınları kesinlikle kaçınmak isteyeceğimiz durumlar…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir