İtalya’nın Lampedusa açıklarında göçmen gemisi enkazında 2 ölü, 30 kayıp

T24 Dış Haberler

İtalya’nın güneyindeki Lampedusa adası açıklarında iki göçmen gemisinin batması sonrasında iki kişinin hayatını kaybettiği ve yaklaşık 30 kişinin de denizde kaybolduğu bildirildi.

İtalyan dağ kurtarma servisi, ayrı bir operasyonda, aralarında bir çocuk ve iki hamile kadının da olduğu 34 göçmenin, başka bir gemi enkazının ardından mahsur kaldıkları Lampedusa’daki bir uçurumdan helikopterle kurtarıldığını söyledi.

İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre, Italya’da 2022’den bu yana yaklaşık 92 bin varışla deniz göçünde bir artış yaşandı. 

Sahil güvenlik, Lampedusa’nın güneyinde bir kurtarma operasyonu gerçekleştirdiklerini ve göç krizinin sıcak noktalarından biri olan Tunus’dan yola çıkmış olan iki batık göçmen teknesinin yolcularını kurtardıklarını söyledi.

Sahil güvenlik yaptığı açıklamada, ölen iki göçmenin bir kadın ve bir çocuk olduğunu açıkladı.

Hayatta kalanların, bir geminin 48 diğer geminin ise 42 kişi taşıdığını söylediklerini aktardı. Hayatta kalanların ve cesetlerin Lampedusa’nın 46 km güneybatısında toplandığı bildirildi. 

Son birkaç gün içinde 2 binden fazla insan, İtalyan devriye botları tarafından kurtarıldıktan sonra Lampedusa’ya getirildi. 

İspanyol sivil toplum grubu Open Arms, dalgalı denizlerde iki günden fazla yelken açtıktan sonra kurtarılan 195 göçmenin güney İtalya’nın Brindisi limanında karaya çıkmasına nihayet izin verildiğini söyledi. 

İtalyan hükümeti, göçmenleri ülke geneline yaymak amacıyla Lampedusa veya Sicilya’da inmelerine izin vermek yerine, uzak limanları yardım gemilerine tahsis etme politikasını izlerken, sivil toplum kuruluşları, bunun navigasyon maliyetlerini artırdığını, hayatta kalanların sefaletini uzattığını ve Akdeniz’de gemi enkazlarının daha yaygın olduğu bölgelerde yardım gemilerinin devriye gezdiği süreyi azalttığını söyledi. 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir