Dünya Şiir Günü bildirisi: Şiir, dilin ve halkın vicdanıdır

Türkiye Yazarlar Sendikası’nın (TYS), 21 Mart Dünya Şiir Günü bildirisini bu yıl Şair Mustafa Köz yazdı. “Depremlerle büyük kayıplar veren yaralı Anadolu ve Mezopotamya halklarının sonsuz kardeşliğine adanan” bildiride “Devrimcidir şiir, hiç değilse yeryüzü için… Çünkü şiir, her şeydir. Ve şairin kalbi yasasız, sınırsız, bayraksız, flamasız, ordusuz tek ülkedir” denildi.

Mustafa Köz’ün kaleme aldığı 21 Mart Dünya Şiir Günü bildirisi şöyle:

Şiir; balçığın ortasında küfle, gümüşle kılıcını bileyen savaşçının işitilmez çığlığı, tolgası, harmaniyesi, bölünmüş toprağı, özgürlük ülküsü.
Şiir, yüreklerimizin soğuk ve yalnız eldivenleri.
Şiir; kağıda, mermere, bazalta, ipeğe, kılıca işlenen kara sim.
Şiir varlığın ve hiçliğin ilk yüzü.
Şiir; içgüdünün, önsezinin, yoksulluğun, kuşkunun ve iyiliğin gizi.
Şiir, ateş böcekleriyle ışıyan gece.
Şiir, raylarda uyuyan kelebek.
Şiir, ruhun en içli, en derin, en sessiz, en soylu yaralarının şarkısıdır.
Şiir, yeryüzünün acı, hüzünlü müziğine, onun büyülü ritmine göre atan bir nabızdır.
Şiir, ekmek yapamaz ama ekmeğin kokusunu duyurabilir.
Şiir, dilin ve halkın vicdanıdır.
İktidarların kaba, yıkıcı söylevleriyle değil, halkın arı ve iyi kalpli sözcükleriyle yazılır o.
Şiir buradadır.
Bağlılığı istemeliyiz ona. Boyun eğiş yaşamadır yalnızca.
Yaşamın eylemlerimize kattığı her şey, şiire de yakındır.
Bilincimizde, yarınımızda bir değirmen taşı gibi döner şiir.
Yaşamın zümrütlerle, unutuşla ve kanla örüldüğünü anlamaktan uzak değildir.
Zaferi ve yenilgiyi bilir şiir. En işlek organlarımız kadar bağlıdır bize.
Saldırganlık hazzı, yitirme ve kazanma utancı gerçekten, gerçeklikten koparamaz onu.
Yönetme programlarından, bilgisayar görüntülerinden, en korkunç toplu öldürmelerden, kaplanların gevşek vuruşlarından, yaprağın ürpermesinden, haşhaş kapsüllerinden, büyük beyaz yumuşakçalardan, önemsiz savsözlerle kurulur belleğin o eşsiz söz oyunları.
Yakılmış insan kemiklerinden, çürüyen bitki ve hayvan leşlerinden henüz kullanmadığımız bir çığlık ve anlam dizgesi yaratılabilir.
Ruhlarımıza astığımız o küçük çan, sonsuzluğa ve tutsaklığa karşı yeniden ışıyabilir.
Emeğin, aşkın ve incir ağaçlarının yemişleri şiirle olgunlaşabilir.
Tel örgülerden, yığınaklardan, savaşlardan ve yersiz barışlardan kurulmuş bu büyük düş; devletlerin, dinlerin, zorbalığın bize taş iskeletler kadar yabancı tanrılarını, sınırlarını yok ettiğimizde gerçekleşecektir.
Gerçek şiir yasaların, yasakların, adaletsizliklerin donmuş, ikiyüzlü sözlüklerinde değil, evrensel barış ülküsünde, iyiliğin yeryüzünü sarıp sarmalayan uysal kanatlarında aranmalıdır.
Şiirin uçsuz bucaksız eşitlik ve özgürlük düşü, onu kutsal göklerden, sarayların ışıltılı odalarından kurtarıp sokağa çıkardığımızda insanlığın da evrensel düşü olacaktır.
“Şiir, doğası gereği devrimcidir,” demişti Octavio Paz.
Evet, devrimcidir şiir, hiç değilse yeryüzü için…
Çünkü şiir, her şeydir.
Ve şairin kalbi yasasız, sınırsız, bayraksız, flamasız, ordusuz tek ülkedir.
Bu özgür ülke dün Şili, Meksika, Japonya, Endonezya, Yunanistan’la kardeşti; bugün de acılı Anadolu ve Mezopotamya toprağıyla kardeş…

DÜNYA ŞİİR GÜNÜ KADIKÖY’DE KUTLANACAK

Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) 21 Mart Dünya Şiir Günü’nü İstanbul’un Kadıköy ilçesinde kutlayacak. TYS üyeleri, PTT önünde saat 17.00’de bir araya gelecek. TYS Genel Başkanı Adnan Özyalçıner’in açılış konuşmasını yapacağı etkinlikte Mustafa Köz, Dünya Şiir Günü bildirisini okuyacak. Ayrıca TYS üyeleri; Dünya Şiir Günü’nü Çanakkale’de M. Osman Korfmann Kütüphanesinde kutlayacak. Çanakkale Kent Konseyi ve Çanakkale Kültür ve Sanat Derneğinin katılımıyla yapılacak etkinlik saat 17.30’da başlayacak.

Aylık şiir gazetesi Çıngıraklı Sokak, kuruluşunun ilk Dünya Şiir Günü’nü Kadıköy Yeldeğirmeni Ali İsmail Korkmaz Parkı’nda kutlayacak. Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) ve PEN Yazarlar Derneğinin Dünya Şiir Günü Bildirilerinin okunmasıyla başlayacak etkinlikte şairler ve okurlar, şiirleri izleyicilerle buluşturacak. Gecede ayrıca şiir performansları, doğaçlama müzik dinletileri de yapılacak. Şairlerin el yazısı şiirlerinden oluşan “Sizin de Bir Şiiriniz Olsun” adlı sokak şiir sergisi de gezilebilecek. Etkinlik saat 20.00’de başlayacak. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir